جستجو در سایت

     
 
 
     

جستجو در مشاغل

     
 
 
     

جستجو در گالری

     
 
 
     
 

سفر رئیس جمهور به استان

منوهای پورتال

تدبر در قرآن کریم

 

مطبوعات استان

پیوندها

تهدیدات در بخش کشاورزی استان باید به فرصت تبدیل شوند چاپ ارسال به دوست
14 مهر 1390 ساعت 05:23

استاندار:

تهدیدات در بخش کشاورزی استان باید به فرصت تبدیل شوند

استاندارخراسان جنوبی که روز گذشته در اولین همایش ملی انار در فردوس سخن می گفت با بیان این مطلب افزود: 36 درصد ازاشتغال استان و 25درصد ارزش افزوده استان در بخش کشاورزی است که نشان دهنده اهمیت بخش کشاورزی درتوسعه استان است.

به گزارش اداره روابط عمومی و امور بین الملل استانداری خراسان جنوبی ، قهرمان رشید کشاورزی را برغم وجود مشکلات وچالش های فراوان در استان هنوز هم محور توسعه دانست وتصریح کرد: اما این بدین معنا نیست که ما به کشاورزی به صورت مطلق بعنوان محور توسعه فکر کنیم.

وی ادامه داد: خراسان جنوبی مجموعه ای از چالش های طبیعی است  این چالش ها باید بابرنامه ریزی وسیاستگذاری درست به فرصت تبدیل شوند که می بایست استفاه از بادها وانرژیِ خورشیدی در این زمینه دردستور کارقرار دارد.

وی توجه به صنایع تبدیلی ، تکمیلی و غذایی رادر توسعه بخش کشاورزی بسیار مهم دانست وافزود: در حال حاضر از 6 هزار قناتی که در استان وجود دارد 90 درصد آن خشکیده و10 درصد باقیمانده نیز دارای آبدهی کمی است، این در شرایطی است که نه تنها رودخانه دایمی در استان نداریم بلکه رودخانه های فصلی نیز به دلیل میزان کم بارندگی خشکیده است.

وی خاطر نشان ساخت: میزان بارندگی ها در استان هر سال نسبت به سال قبل ونسبت به میانگین کشوری کمتر می شود که امسال نیز این رقم نسبت به میزان مشابه سال قبل 40 میلیمتر کاهش داشته است.

استاندارخراسان جنوبی با بیان اینکه مشکلات جدی در بخش آب شرب و کشاورزی در استان داریم گفت: در حال حاضر 400 روستای استان با تانکر آبرسانی می شوند که نشان دهنده مشکلات بزرگ استان در این بخش است.

رشید کاشت و توسعه محصولات منطبق بر اقلیم استان رایکی از راههای برون رفت از مشکلات فعلی وتوسعه کشاورزی در استان دانست ویادآور شد:کاشت  وتوسعه محصولات استراتژِکی همچون زرشک ، عناب ، زعفران وانار که منطبق بر اقلیم استان است می تواند در این زمینه بسیار راهگشا باشد.

وی ادامه داد: خراسان جنوبی علاوه بر توانمندی های بخش کشاورزی دارای ظرفیت های دیگری است که وجود 450 هزار کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان با 4 بازارچه مرزی و350 میلیون دلار حجم مبادلات تجاری در سال گذشته که دارای رشد قابل توجهی بوده است از ظرفیت های مهم اقتصادی استان محسوب می شود.

وی با بیان اینکه 35 درصداز اقتصاد استان در بخش خدمات است گفت: اسناد توسعه شهرستان ها و اسناد توسعه بخشی در استان با نظر فرهیختگان آماده شده است که می تواند نقش مهمی در توسعه استان داشته باشد.

مقام عالی دولت در استان در بخش دیگری از سخنان خود به رتبه استان در زمینه تولید زرشک وعناب اشاره کرد وافزود: خراسان جنوبی با 98درصد سطح زیر کشت زرشک مقام اول تولید این محصول در کشور را دارا است.

رشید افزود: مقام اول تولید زعفران و دوم پنبه در کشور به خراسان جنوبی تعلق دارد، این در حالیست که وجود 800 گونه گیاهی در استان از دیگر ظرفیت های کشاورزی استان محسوب می شود.

وی بابیان اینکه زرشک در خراسان جنوبی نیز ناشناخته مانده است گفت: هنوز کارهای انجام نشده فراوانی در زمینه این محصول استراتژِک مانده است که باید به انجام برسد.

وی با اشاره به 3686هکتار سطح زیر کشت انار در استان گفت: خراسان جنوبی از حیث تولید انار در کشور مقام ششم کشور وشهرستان فردوس بعداز شهرستان های نیریز و ساوه دررتبه سوم کشور قرار دارد.

وی پرداختن به روش های نوین ومدرن آبیاری وتغییر شیوه های آبیاری را مهمترین راهکار برای افزایش راندمان کار در بخش کشاورزی دانست واظهار داشت:می توان باتغییر شیوه های آبیاری و استفاده صحیح از منابع آب وخاک به افزایش راندمان محصولات کشاورزی کمک کرد.

وی با اشاره به اینکه بهترین انار از حیث کیفیت در خراسان جنوبی وجود دارد گفت: درحال حاضر 13 هزار خانوار بهره بردار از انار در استان وجود دارد که 76 میلیارد تومان ارزش اقتصادی آن می باشد.

استاندارخراسان جنوبی با اشاره به اینکه 30درصد انار استان به خارج صادر می شود گفت: در حال حاضر 80درصد انار فردوس به خارج صادر می شود که عموماً کشورهای کره ، ژاپن وکشورهای خلیج فارس را شامل می شود.

رشید به افزایش تولید محصولات زراعی طی چندسال اخیر در کشور اشاره کرد و افزود: تولید محصولات زراعی از سال 84 که 407 هزار تن بوده است به 640 هزار تن در سال 89 رسیده است این در حالیست که تولید محصولات باغی از سال 84 که 50 هزار تن بوده است به 62 هزار تن در سال 89 رسیده است که نشان دهنده افزایش زیاد این محصولات در طی چند سال اخیر دارد.

وی ادامه داد: اجرای سیستم های آبیاری تحت فشار از 140هکتار در سال 84 به 2500 هکتار در سال 89 افزایش یافته است.

وی ارتقای پژوهشکده انار را مهمترین راه برای توسعه محصول انار در استان دانست و افزود: می بایست اقدامات جدی در زمینه توسعه صادرات محصول انار در استان به انجام برسد.

وی رفع مشکلات فرودگاه بیرجند را در زمینه افزایش صادرات محصول انار بسیار مهم دانست و افزود: با راه اندازی پروازهای منظم در طول روز دیگر بهانه ای برای کم کاری در بخش صادرات انار در استان وجود ندارد.

 

 
< بعد   قبل >

انتخابات

اداره کل حراست استانداری

نقشه استان خراسان جنوبی

برای دریافت نقشه استان خراسان جنوبی با کیفیّت بالا اینجا کلیک نمایید

ارتباط مستقیم با استاندار

اداره کل روابط عمومی

سامانه پست الکترونیکی

نام کاربری
رمز ورود

حاضرین در سایت

139511257بازدیدکنندگان

نقشه شهر بیرجند برای موبایل

این برنامه نقشه شهر بیرجند برای موبایل می باشد.. این برنامه هم بر روی گوشی های سیمبین و هم بر روی گوشی های جاوا قابل استفاده است. برای ورود به نقشه کلید 5 را بزنید. برای زوم کردن 3 و برای زوم منفی از کلید 1 استفاده کنید. با استفاده از کلیدهای انتخاب می توانید از برنامه خارج شوید. دانلود نقشه

اوقات شرعی

اذان صبح  
طلوع خورشید  
اذان ظهر  
غروب خورشید  
اذان مغرب  

روز :  
ماه:  
شهر :

تصوير اتفاقي

20071101_1020643353_.jpg

ترجمه سایت